Kicsi gyerekekkel takarítani? Mi jut eszedbe?
Káosz! Nagyobb kupi, mint előtte! Sírás! Hiszti! Lassúság!
Nem kell, hogy így legyen! Megfelelő tervezés, előkészület és jutalmazás, és meglátjátok a kis kezek valódi segítséggé válnak majd. A takarítás gyermekeink számára szórakozás, és nekünk is az lesz, humoros megjegyzéseik, tudományos megállapításaik következtében.
Miért fontos, hogy néha bevonjuk őket a házimunkába?
Fontos szempont gyermekeink házimunkába történő bevonásakor, hogy minden cselekedetünkkel példát mutatunk, és minden közös tevékenység során tanítunk. Már látom is a jövő sok kis hálás feleségét, akik nagy becsben tartják az anyóst, amiért a fia számára nem új fogalom a takarítás.
Néha pedig egyszerűen nem tudsz mást tenni, mint bevonni őt vagy őket. Nagyon szívesen segítenek, és ha ebben az életkorban szánunk egy pici időt rá, akkor természetessé válik számukra a mindennapi házimunkában való részvétel.
Nézzük, miben tudnak nekünk segíteni apróságaink 2-3 éves korukban.
Beágyazni, megágyazni
Egy mindennapos feladat, mely rutinná válik idővel. Kezdetben a párnapüfölés, mint segítség, később már komoly hajtogató munka is számításba jöhet.
Felszedegetni
Játékokat leginkább. Eleinte sok szóbeli segítségre, irányításra van szükségük. Ne legyünk türelmetlenek velük akkor sem, ha sokadjára sem úgy megy, ahogy elképzeltük; bonyolult rendszer az, amit meg kell jegyezniük. A játékok szedegetése remek alkalom a színek, számok gyakorlására. Picurkáink nem tudnak sokáig egy tevékenységre figyelni, így olykor-olykor, ha nagyon elkalandoznak, kedvesen segítsünk be a feladatukba, hívjuk őket újra pakolászni. Ez azért lehet fontos, mert rászoktatjuk ezzel is, hogy minden tevékenység, amit elkezd, befejezendő valamilyen formában. A félbehagyni, feladni nem célravezető…sajnos könnyen megszokják ezt is.
Mosni, teregetni
Nagy öröm a szennyes ruha szétválogatása, adogatása, ahogy a mosott ruháé is. Mosás, teregtés, csipeszadogatás. Közben gyakorolhatjuk a ruhadarabok nevét, színét, mintáját is.
Port törölni
Ha tipegőd van, sajnos gyakrabban kell port törölnöd, mint szeretnéd. Apró kis kapaszkodó kezek mindenütt. Magyarázzuk el nekik, mi az a por, és hagyjunk nekik felületet, amit áttörölhetnek. Akár a kezeikre húzott zoknikkal is. Javasolt olyan vegyszermentes, probiotikus takarítószereket használni, melyek portaszító hatásúak, megpecsételik a felszínt. Fontolóra kell vennünk, hogy megéri-e nekünk időt spórolni, például a portörlésen.
Feltörölni, letisztogatni
Ha valami kiborul…előfordul, töröljük fel. Természetesen ha nincs üvegszilánk, akkor besegíthet a „kiborító”, később pedig már maga fogja kérni a törlőpapírt vagy rongyot. A picurok hatalmas élvezetet találnak a foltok, nyomok, kosz eltűnésében. A vegyszermentes takarítószerek nem hiányozhatnak polcaidról, ha tipegőd van. Nem csupán a megnyugtató érzés miatt, amiért nem mérgezed, hanem a takarítás minősége miatt is. Nem kell aggódnod a levegőben terjengő épp kifújt zsíroldó miatt, sem a vegyszermaradványok miatt a kádban, vagy a szobájában, bútorain, és a tisztaság sem teljes fertőtlenítést kell jelentsen.
Spricni és rongy, és már mehet is a törölgetés. Természetesen 2-3 éves gyermekeink esetében szükség lehet némi áttörlésre, de előfordulhat, hogy gyermekeink ügyesebbek a házimunkában, mint gondolnánk. A “hibáik” helyrehozását sose a jelenlétükben végezzük! Szívesen törölgetik, mosogatják műanyag játékaikat, akár a kádban ülve is, ha anyáéhoz hasonló szivacsok, rongyok állnak rendelkezésükre.
Háziállatok
Ez az a pont, ahol alapból is elég nehéz lenne kihagyni az aprónépet a mindennapi gondozásból.
Tanítsuk meg nekik a háziállatokkal való biztonságos együttélést, és hagyjuk, had segítsenek mindenben, amiben csak lehet. Már itt megtanulják a gondoskodás örömét, de azt is, hogy az állattartás mindennapos teendőkkel jár. Nem csupán gyermekeink, de állataink egészsége miatt is különösen fontos lenne, hogy az ő gondozásukkor is kerüljük a vegyszereket.
Hogyan dolgozzunk együtt?
Elsősorban vidáman. Másodsorban tartsuk szem előtt, hogy ezek a rutinfeladatok nem egyszerűek, és igyekezzunk végig segíteni gyermekeinket egyértelmű utasításokkal, bíztatással, örömmel és dicsérettel. Először mindig mutassuk meg nekik, mi is lesz a feladatuk, lépésről lépésre.
Próbáljuk ne elfelejteni, hogy az ismétlés, amit ebben a korban annyira szeretnek, csupán a tanulási folyamat része. Természetesen ilyen pici gyerekeknél legyünk engedékenyek, és bízzuk kedvükre a segítést. Azonban, ha már elkezdtek egy tevékenységet, ténylegesen segítsük őket, hogy befejezzék, és így megkaphassák a jutalmat. Akár egy kedves rajz egy gyüjtőfüzetbe, akár egy matrica, vagy pecsét is tökéletes jelzés gyermekünknek, hogy valamit megcsinált, és jól csinálta.
Ha éppen nincs kedvük, vagy te szeretnél picit gyorsabban dolgozni, akkor ültesd le őket!
Íme néhány ötlet, hogy csináld.
Ha sikerül, és bevonnod gyermekeid a házimunkára, akkor büszke lehetsz magadra is. Remek anya vagy, hiszen vállalod a sok türelmet és kitartást igénylő nehézséget, hogy megtanítsd gyermekeidet a felelősségvállalásra és a családon belüli feladatmegosztás fontosságára. Nem beszélve arról, hogy megmutatod nekik, hogyan és mivel célszerű takarítani, hogy a családnak a legjobb legyen.
Más tevékenységbe is be tudod vonni tipegőd? Áruld el nekünk is!
Hamarosan megvitatjuk, hogyan lehet az ovisokat bevonni a házimunkába, addig is írjátok le tapasztalataitokat a témában. Ha nagyobb gyerekeitek vannak, akkor is kíváncsiak vagyunk, hogy csináltad, mikor kicsik voltak, és látod-e ennek hatását.
GreenLove ~ Zöld Gondolkodás, Zöld Gondoskodás