Anyaként jól kell sáfárkodnod a teendőiddel! Néha segítségedre lehetnek gyerekeid a takarításban; néha pedig kicsit “távol kell őket tartanod” a tett színhelyétől. Nem kell elkeseredned, ha nálad nem ugrik a segítség, hogy elvigye ilyenkor otthonról!Vond be a takarításba, és legyél magadra nagyon büszke! Hidd el a legremekebb játék Nekik ez! (Példát is vehetünk róluk, ahogy örömüket lelik az apró sikerekben. ;))
Beszélgettünk már arról, hogy tudnánk a tipegőinket picit bevonni a házimunkába. Ebben a bejegyzésben pedig sorba vesszük azokat a teendőket, amiket a 4-5 éves kis ovisainkkal remekül el tudunk végezni. Gyerekeink megismerkednek a REND fogalmával, és megtanulnak vigyázni a dolgaikra. Nem tudunk mindig mellettük lenni, és az önállóvá válásuk útját nagyban segítjük, ha már kicsi koruk óta rutinszerűvé, mindennapivá tesszük számukra a rendrakást, takarítást; természetesen életkoruknak megfelelően. Remek lehetőség a boldog életük alapjait lefektetni egy szuper, hatékony családmodellel; a feladatok felosztásával.
4-5 évesen már nagyon ügyesen képesek a saját dolgaikhoz kötődő tevékenységeket elvégezni. Az önállóságot igénylik is már, és nagyon büszkék hétköznapi sikereikre. Vannak, akik maguktól, vagy nagyobb testvért látva nekilátnak a fontos feladatnak, míg másokat kedvesen kérve „figyelmeztetni” kell, hogy megtanulják mi a rend, mit jelent a dolgok helye, mikor és mit hova, és hogyan.
- kabátot, pulcsit felakasztani
- cipőt a helyére tenni
- piszkos ruháikat a szennyestartóba tenni
- rendet rakni a szobájukban
- ágyazni (segítséggel)
A sütésbe, főzésbe remekül bevonhatóak. Akár már az alapanyagbeszerzéskor, de az előkészületeknél, összeállításnál, kevergetésnél mindenképp. Egy valamire fontos figyelnünk: ha egyszer bevontuk valamilyen tevékenységbe, akkor később nehezményezni fogja, ha kihagyjuk. Tehát sütésnél-főzésnél gondoljunk arra is, hogy ugyanígy szeretne majd segíteni a „sietősebb” napokon.Nálunk erre a „megoldás”: vannak ételek, amiket mindig együtt csinálunk. Ezeket nem választom akkor, ha előre tudom, hogy majd sietnem kell velük 😉 csak a „ráérősebb” napokon.
A zöldségek, gyümölcsök lemosása is alkalom arra, hogy beszélgessetek ezekről, aztán az évszakokról, időjárásról. Ezek a hétköznapi témák foglalkoztatják a kicsiket, hiszen most ismerkednek a világgal.
A lepakolt konyhapult tisztára törlésére is segíthetnek; természetesen vegyszermentes takarítószerrel. Szeretnek nagyobb felületeket áttörölni. Élvezik az eredményt, a csillogást az illatot a dicséretet.
Bátrakkal játszhatunk gyümölcs-zöldség-étel, sőt fűszer kóstolót is akár (természetesen bekötött szemmel!). Az íz- és illatfelismerés nem csak vicces játék, de hasznos és jótékony gyermekeinkre nézve, ha ilyen módon is tanulhatnak tőlünk.
A mosás-szennyes válogatás, teregetés, zoknipárosítás remek móka az ovisoknak. Szeretik a nedves ruhákat, az illatukat. Játékot találnak a színekben, a zoknibábozásban, a ruhák „gazdáinak” felsorolásában. Sokkal mókásabban telhet a teregetés, és az unalmas zoknipárvadászat, ha csacsog melletted valaki!
A megterítésben, szalvétahajtogatásban is lelkes segítőink lehetnek. Ne legyünk mérgesek, ha összetörik valami. A tárgyak törékenységét is meg kell tapasztalni…csak úgy bemondásra „el fog törni” , ki hiszi ezt el 😉 Olyan tárgyakat adjunk a kezükbe, amiknél belefér, ha eltörik véletlenül.
Tökéletes alkalom amúgy a véletlen és a dirket tanítgatására is. Soha nem lesz mindegy, hogy valamit véletlenül, vagy direkt „tett tönkre”, és semmiképp sem kell a kettőt ugyanúgy lereagálni.
A „szennyes” edény helyét is tanítsuk meg; hiszen evés után otthagyni mindent még az oviban sem szokás. Könnyítjük csemetéink közösségi életét, ha úgy látja otthon is a dolgokat, ahogy az oviban működnek.
A vegyszermentes probiotikus takarítószerek világában még a portörlésbe, és bármilyen „lemosós” tevékenységbe is bevonhatóak ovisaink. Akár kád, csempe, de a saját kis asztalka és székek is takaríthatóak. Neked sem kell gumikesztyű, és az ecet sem mar, hiszen bár vegyszermentes, mégis egy teljesen ember-állat-növény- és gyerekbarát takarítási módszer.
Bővebben olvashatsz a probiotikus takarításról itt a blogon.
Ezeken kívül természetesen ki-ki a saját háztartásának megfelelő, veszélytelen munkákat bízhatja a picikre. Például öntözés, kertben segítés. A gyerekek bevonásával felelősségteljes, rendes gyerekeket nevelsz. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire remek anya vagy, hiszen türelmet, időt és energiát szánsz arra, hogy a jövőben könnyebben boldoguljanak majd gyerekeid saját családjukkal, háztartásukkal.
Hamarosan folytatjuk a témát! Addig is írjátok meg nekünk, jó és rossz tapasztalataitokat a gyerekek bevonásáról. Tapasztaltabb, gyakorlotabb anyukáktól pedig várjuk saját ötleteiket, jutalmazási, esetleg feladatösszesítő rendszerüket.
Mosolygós napot kívánunk!
GreenLove ~ Zöld Gondolkodás, Zöld Gondoskodás
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: