Kérlek ballagj ki a fürdőszobádba, és vedd kezedbe samponod például. Található benne ilyen összetevő?
Sodium Laureth Sulfate (SLES) és Ammonium Laureth Sulfate (ALES)
a Sodium lauryl sulfate (lásd lejjebb) alkoholos formája. Ez valamivel kevésbe ingerlő, mint a Sodium lauryl sulfate, de akár súlyos kiszáradást is idézhet elő. Samponokban és tisztítószerekben -más összetevőkkel való reakcióba lépésekor esély van arra-, hogy rákkeltő nitrátok és dioxinek képződjenek. Már egyszeri samponos kezeléssel nagy nitrát mennyiséget juttathat a véráramba. Ha más anyagokkal kombinálják, akkor a SLES és az ALES nitrozaminokat hozhat létre, amik potenciálisan rák keltőek. Gyakran bújtatják részben természetes kozmetikumokban olyan elnevezéssel, hogy “kókuszdióból származik”. Lásd Anionic Surfactants, ethoxylated surfactants, és Nitrosating agents
A biztonsági adatlapról:
Figyelem! Bőr és szemirritációt okoz! Kerülje, hogy szembe, bőrre és ruhára kerüljön. A közepes és erős szemirritatív osztályba lett besorolva.
Sodium Lauryl Sulfate (SLS) (nátrium lauryl szulfát)
Erős tisztító, nedvesítő hatású anyag. amely Előfordul a felmosószerekben, a gépi zsírtalanítókban és az autómosószerekben egyaránt. Tudósok szerint a Sodium Lauryl Sulfate a leggyakoribb bőrallergén anyag. Gyorsan felszívódik; az agyba, a májba, szemekbe és a szívbe kerülve maradandó károsodást okozhat. Mindemellett a Sodium Lauryl Sulfate lelassítja a gyógyulás folyamatát. Felnőtteknél szürkehályogot okoz, a gyerekeknél pedig megakadályozza a szem normális fejlődését.
Gyógyszertárakban nátrium lauryl szulfátként kapható. A csomagoláson a következő figyelmeztetés olvasható: belégzése és lenyelése káros az egészségre! Irritálja a légzőszerveket és a bőrt! Veszélyes, komolyabb szemkárosodást okozhat. Szembe kerülése esetén alaposan öblítse ki, és forduljon orvoshoz! Bőrre kerülése esetén bő vízzel azonnal le kell mosni! Munka közben ajánlott védőöltözet és védőszemüveg viselése. Lenyelése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, és a címkét vagy a csomagolást meg kell mutatni!
Mindenki igyekszik odafigyelni, hogy ne vegyen például vegyszerekkel kezelt élelmiszereket, pedig azok elfogyasztásakor még számtalan védekezőmechanizmusa van a szervezetnek a “rossz” ellen (enzimjeink, májunk). Bőrünkre kenve, fejbőrünkbe jól belemasszírozva hamarabb a véráramunkba juttatjuk őket, mintha megennénk…
Miért csinálunk ilyet?
Tudatlanságunkat, hiszékenységünket kihasználva árulják nekünk azokat a termékeket, melyek hosszú távú hatásának kibontakozása még csak most veszi igazán kezdetét.Való igaz, hogy azok a samponok, melyek ezt tartalmazzák szépen habzanak, (ahogy az autómosókban is az autósamponok), és ezzel szemben a valódi natúr termékek meglepően kevéssé habzanak; de a kár, amit a fenti vegyszer okozhat, olyan mértékű, hogy én szívesen eltekintek a nagy habtól, ha cserébe nem terhelem szervezetem ilyen mérgekkel.
A valódi natúr termékek néha meghökkentően drágák. Ez így van sajnos, hiszen a természetes összetevők megtermesztése, begyűjtése, feldolgozása idő- és munkaigényesebb folyamat, mint egy vegyi anyag tömeggyártása.
A legszomorúbb, hogy bármelyik illatszerbe, hiperbe, szuperbe alig-alig lehet olyan sampont találni, amiben ez nincs… tényleg nézz körül a termékek között!
Kettő piros pontot mindenképpen adhatunk a natúr kozmetikumoknak a természetes összetevők dicséretén felül is: mogyorónyi mennyiségeket kell használni például egy samponból. Nem szükséges a félmaroknyi adag a megfelelő tisztításhoz; tehát takarékosabb a használatuk. Valamint a másik dicséretes tulajdonságuk, hogy egész más egy olyan kádat takarítani, amiben a habosítómentes kozmetikumokat áztattuk le magunkról…sokkal könnyebb; kevésbé makacs-ragaszkodó lerakódás marad utánuk kádunkban.
Sajnos a címszereplőnk más neveken is “fut”, íme néhány példa:
- Sodium laureth sulfate
- Sodium lauryl ether sulfate
- sodium laureth sulphate
- sodium lauryl ether sulphate
- SLES
- Natriumdodecylpoly(oxyethylen)sulfat
- Natriumlaurylethersulfat
- natrium 2-dodecoxyethylsulfaat
- laurylethersulfaat
- dodecyl(oxyethyleen)sulfaat
- natrium lauryl ethoxysulfaat
Talán nem véletlen, hogy már világméretű az igény a zöld gondolkodásra. Még a növényeidet sem szereted már vegyszerekkel permetezni, nem igaz? A saját fejedre, arcodra, szemedre miért nem vigyázol? Neked mi a véleményed? Pedig csak tiszta hajra és egészséges fejbőrre vágytál, nem igaz?
GreenLove ~ Zöld Gondolkodás, Zöld Gondoskodás
források: wikipedia, www.articles.mercola.com
Ezek felületaktív anyagok. Mindenféle tisztító, vagy kozmetikai termékben MUSZÁJ hogy legyen felületaktív anyag, mert ez az egész alapja. Ezek amúgy a jobb fajták, vannak olyanok amik sokkal egészségtelenebbek.
Legjobb tanács: mosd le rendesen és ne edd meg, nem lesz tőle bajod.
De látom az emberek ijesztgetése az nagyon megy. Meg a vegyszerek neveinek leírása. Biztosan hogy teljesen képben vagy mindent leírt vegyszer tulajdonságaival. (Nem vagy, fogalmad sincs róla hogy miről írsz.)
A Lauryl sulfate bizonyitottan 10000esetből egynél váltott ki allergiás reakciót,más egészségkárosító hatása nem ismert.Ennek ellenére amerikai mintára a dollármilliós perek elkerülése érdekében tüntetik fel a dobozon.