Szűz vagy szűrt kókuszolaj?

Mindenhol olvasod, mégsem látod át? Van amelyik olcsóbb, van amelyik megdöbbentően drága; mégis mi a különbség?

Alapvetően kettő csoportba sorolják a szakemberek a kapható kókuszolajakat:

  1. Szűz kókuszolaj

  2. Szűrt kókuszolaj

Mi a különbség?

*Előállítás módja

A szűz nem esik át a finomítás, szagtalanítás, színtelenítés folyamatán míg a szűrt igen.

*Alapanyaga

A szűz friss kókuszdióból, míg a szűrt az úgynevezett copra-ból (lásd a képen), szárított kókuszból készül.

source: thehindubusinessline.com/

*Jellege

Az előállítás módjából fakadóan alapvető különbség a színükben nincs, állagukban sincs, azonban az illata a szűznek enyhén kókuszos, és az íze is ici-picit; míg a szűrt íztelen és szagtalan.

*Ára

A szűz kókuszolajak mindig drágábbak, és kisebb kiszerelésben kaphatóak, míg a szűrt változat olcsóbb, és akár több literes vödrökben is hozzájuthatsz.

*Felhasználása

Sütésre, főzésre a szűrt változatot használjuk. Míg egészségjavító fogyasztásra a szűz változat a hatékonyabb, mindamellett, hogy a szűrt is igen egészséges, és jobb döntés a hagyományos olajnál, margarinnál meg ezerszer jobb döntés. A kozmetikumok alapanyagaként a szűrt kókuszolaj remek döntés, azonban ekkor a többi összetevőnek is kell hatnia; míg a szűz kókuszolaj egy olyan választás a bőrápolásban, ami számos jótékony hatással bír. Ha igazán minőségi otthoni szépségápolást szeretnél, akkor a szűz változatot válaszd erre a célra. Ha direkt zsíros bőr probléma miatt kezdenéd el, akkor mindenképpen a szűz az ajánlatos, de egy fürdőolajba, masszázsolajba tökéletes a szűrt változat is.

*Bővebben a kókuszolajról:

Ha szeretnél tudatosabban élni, akkor gyere, csatlakozz a fontolva haladó zölddé válók közé a facebookon is. ITT. Ha havonta olvasgatnál minket e-Magazin formában, akkor iratkozz fel ITT!

Tipp: Figyeld a Fair Trade emblémát!

Tudtad? Hogy a méltányos vagy becsületes kereskedelem (angolul fair trade) olyan irányított kereskedelem, amely hangsúlyt helyez arra, hogy a harmadik világbeli termelő megkapja az őt megillető pénzt a terményéért. A méltányos kereskedelem a kezdetektől fogva egyfajta jótékonysági kezdeményezés: a rövidtávú kereskedelmi érdeken túllépve a szegény országok kistermelőinek és rajtuk keresztül a helyi közösségeknek igyekszik segíteni. A pszichológiai haszna a jótékonysággal összevetve számottevő. A legszegényebb országok kistermelői érezhetik, hogy munkájukra, termékükre szükség van. A termékeik fogyasztói átlagosan 30-50%-kal többet fizetnek a termékekért, de ezért általában az átlagosnál jobb minőségű termékhez jutnak, és tudják, hogy a többletkiadás társadalmi célokat szolgál. A környezetvédelmi elvárások is egyre fontosabbak a fair trade-ben, a környezeti érdekeket és értékeket is méltányolják. (Forrás: wikipedia)

 

Jó kókuszolajosodást kívánunk!

GreenLove ~ Zöld Gondolkodás, Zöld Gondoskodás

Címkék: , , , , , , , , , , , , , , ,
Tovább a blogra »