Amikor várandós leszel, nagyot fordul Veled a világ. Ha addig nem is volt különösen fontos számodra, mit eszel, mit veszel fel, mit kensz magadra, onnantól kezdve jobban odafigyelsz. Már nem csak Te vagy; már nem csupán a Te tested. Egy másik ember „világmindensége” vagy: lakhelye, táplálója, védelme, tanítója.
Megszületik, rád néz. Ez a szempár még sokszor fog rád nézni…fürkészőn, kérdőn. Tőled fog mindent megtanulni, lemásolni. Megpróbálod neki mindenből a legjobbat, a legőszintébbet és a legbölcsebbet átadni. Aprócska, majd egyre növekvő tükörképed lesz Ő, aki lemásolja, nem csupán a mozdulataid, szokásaid, de még a döntéseid is.Anyaként keressük a legjobbat, a leghatékonyabbat, a legártalmatlanabbat, azonban nehéz dolgunk van a mai világban. Kész hatóanyag szakértőnek kell lennünk lassan, hogy eldöntsük, adhatjuk-e neki; kenhetjük-e rá; nem ártunk-e, miközben jót akarunk?
Az egyik fontos kérdés a babaápolás. Bizonyára mindannyian egyetértünk abban, hogy nem szerencsés már születésükkor vegyszerekkel bombázni a babák testét. Ahogy a várandósság, úgy a szoptatás időszaka alatt is óvva intik a kismamákat is a vegyszerektől. Orvosaink, védőnőink is a gyógyszertári- és a természetes ápolószereket javasolják, hogy elkerüljük az érzékeny, vékonyka bőr felesleges irritálását; valamint az ápolószerek némely összetevőinek gyors véráramba jutását.
Így is rengeteg olyan káros dolog éri gyerekeinket, amiktől nem tudjuk megóvni őket. Kipufogógáz, levegőben terjengő vírusok, bacik a közösségekben, nyilvános helyeken; vagy említhetnénk akár a kisbabád kocsijába belehajoló, egyet gyorsan rátüsszentő tündéri szomszédgyereket, vagy a véletlenül ráköhögő boltban sorbanálló „nemvagyokbeteg”-et.
Vannak dolgok, amik érdekében viszont igenis sokat tehetünk. Ilyen a tudatos vásárlás, vagy nemvásárlás, például a baba- és mamaápolási termékek közül.
Megpróbáljuk Nektek megmutatni, milyen otthoni lehetőségeitek vannak, ha úgy döntöttetek, hogy Ti magatok szeretnétek „összeállítani” a babaápolási, kisgyermek-ápolási termékeket. Természetesen a cikk írásakor figyelembe vettük a szülés utáni lelkiállapotot; az első gyerek körüli gyakori pánikhangulatot; valamint a két gyerekem van, és hangosabbak, mint egy; tudatállapotot is. Ahogy mindenképpen fontos szempont volt az is, hogy az ápolószerek gyorsan elkészíthetőek legyenek, akár gyerek(ek) bevonásával is.
Az összefoglalóban helyet kapnak anyukáknak, kismamáknak szóló tippek; hiszen a legkényelmesebb, és legőszintébb az, ha gyermekeinkéhez hasonlóan a saját testünket és lelkünket is ápoljuk, kényeztetjük. A természet ajándékát adjuk a természet ajándékának; vagyis kókuszolajat gyermekünknek.
Áldásos hatásairól már olvashattatok a rovatunkban.
Előnyei a babaápolásban természetesen ugyanazok, mint a saját bőrünkről való gondoskodáskor. Táplálékkiegészítőként is jó döntés, mind a várandósság alatt, mind a bacikkal teli kisgyermekes időszakban.
1) Laurin sav tartalma miatt immunerősítő táplállékkiegészítő. Egy-egy teáskanál reggel és este; vagy akár kennyérre, kalácsra kenve margarin helyett kíváló immunturbósító mind az anyukának, mind a magzatnak, és az anyatejen keresztül a csecsemőnek is.
2) Adhatsz a fürdővízhez két evőkanálnyit, és egy ápoló-tápláló csobbanásban lehet részed. Illóolajokkal fokozható az élvezet. Gyakori, hogy nincs időd ücsörögni, ejtőzni. Egy kókuszolajos, citrom illóolajos (5 csepp) fürdő garantáltan felfrissít, és ápolja bőröd. Ha pihenni szeretnél, de nehezdre esik az ellazulás, akkor a jó öreg levendula illóolajból mehet öt csepp a kókuszolajos fürdődbe. Citromfű is bátran alkalmazható. Újszülötted testápolását javasolt a fürdővízben lévő ápolószerrel kezdeni; hiszen eleinte kihívás az apróságot a vízben biztonsággal tartani. Áttörölgetheted a fürdővízzel, melybe egy evőkanál kókuszolajat tettél neki. Antibakteriális és természetes bőrápoló hatása miatt babád bőre is szeretni fogja. Egy éves kor alatt nem javasolt az illóolaj használata, és későbbiekben is csak óvatosabban, mint a felnőttek esetében.
3) Növekvő pocakodra kenhetsz reggel vékonyan, este vastagabban, hogy segítsd a bőrödet „tartani a tempót”. A keményedésre hajlamos pocakot ne simogasd túl sokáig azért…csak egy picit.
Szülés után se hagyd el használatát, mert természetes segítség a repedések, bőrhibák, hegek halványítására, és a bőröd is könnyebben fog regenerálódni. Nyugodt lehetsz, hiszen a kókuszolajból nem szívódik fel semmi káros a véráramodba; nem kerül semmi természetellenes az anyatejbe sem.
4) Emésztési zavarok, gyomorégés esetén egy kiskanálnyi kókuszolaj elfogyasztása gyors enyhülést hozhat.
5) A szűz kókuszolaj távol tarthatja a reggeli rosszullétet és segít a vércukor egyensúly fenntartásában.
6) Szülés előtti hetekben előnyös lehet, ha felkészíti a gát területét, és naponta többször vékonyan bekeni. Segíti a bőr rugalmasságát, csökkentheti a repedés esélyét.
7) A kisebesedett mellbimbók is bátran kezelhetőek vele. Megelőzésre, ápolásra is használhatod, azzal a nyugodt tudattal, hogy gyermekednek sem ártasz vele, amikor a szájába kerül.
8) Javasolt kimondottan a csecsemő száját és a mellbimbót is kezelni vele szájpenész esetén. Gombaölő tulajdonsága miatt megelőzésre és kezelésre is ajánljuk.
9) Pelenka kiütésekre, tejkiütésre is hatékonyan használható. Mindig elegendő csupán vékonyan bekenni a bőrt. Csodálatosan felszívódik.
Házilag készíthető popsikrém recept ITT.
10) Koszmós buksikra természetes megoldás a kókuszolaj. Ha a mindennapos ápolás részeként alkalmazza a fürdővízben, úgy könnyedén letörölheti majd az enyhébb koszmót. Ha makacsabb változattal van dolga, akkor simogassa át gyermeke fejét kókuszolajos kezével, és hagyja rajta minimum fél órát, majd öblítse le. Puha frotírral való átsimogatás, gyengéd átfésülgetés fokozhatja a hatékonyságot.
11) A bárányhimlő, rózsahimlő, egyéb pöttyök, hegek természetesen nyugtathatóak és fertőtleníthetőek vele.
12) Köhögéssel járó betegségeknél tökéletes alapanyag a mellkas és hát bekrémezésére. Csecsemőknél csupán natúr, illóolajmentes kókuszolajat melegítsen át kezében, és kenegesse át gyermekét. Segíti a váladék felszakadását. Éjszakára különösen ajánlatos kipróbálni; megnyugvást hozhat. Nagyobb gyerekeknél már elkészíthető a mentolos változat is.
Örömteli és nyugodt gondoskodást!
GreenLove ~ Zöld Gondolkodás, Zöld Gondoskodás
Olvass minket a havonta repülő e-Magazinunkban is! Iratkozz fel TE is! ITT.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: